A kötelező alig, a casco durván drágult itthon
A kötelező felelősségbiztosítási átlagdíjak visszafogottan, három százalékkal nőttek az idén az első kilenc hónapban. A casco biztosításoknál viszont húszszázalékos drágulás látható.
Mérsékelten, az inflációnál alacsonyabb mértékben drágultak az idei év első kilenc hónapjában a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb). A kérdéses időszakban a Netrisknél megkötött kötelezőknél 59 ezer forint volt az éves átlagdíj, szemben az előző év azonos időszakára jellemző 58 ezer forint alatti értékkel.
A drágulás részben magyarázható a szervizelési költségek növekedésével, de ugyancsak hozzájárult a cascodíjak emelkedéséhez, hogy az új autók ára is emelkedett. Augusztusban – a hivatalos KSH-adatok szerint – például 6,6 százalékkal magasabb volt az új autók ára, mint egy évvel korábban. Márpedig cascót leginkább az új vagy fiatal, néhány éves autókra kötnek a tulajdonosok.
A Netrisk összegyűjtötte a leggyakoribb márkákra vonatkozó, augusztusi kötésekból adódó átlagdíjakat is. Az idei év nyolcadik hónapjában a Suzukik esetében a kötelező átlagdíja kevesebb mint 48 ezer forint, a cascójuk pedig meghaladja a 120 ezer forintot. A Daciákra szintén 48 ezer forintnál alacsonyabb átlagdíjjal kötöttek kötelezőt az érintettek, ennél a márkánál a cascodíj nem éri el a 105 ezer forintot. A Toyotákra közel 57 ezer forintért kötöttek kötelezőt, a cascójuk viszont átlépi a 158 ezer forintos összeget. Az Opeleknél és a Fordoknál 60 ezer és 65 ezer forint kötelezők átlagdíja, előbbieknél a cascodíj 116 ezer, utóbbiaknál 166 ezer forint volt.
Ez kevesebb mint háromszázalékos díjemelkedést jelent, ami elmarad az év első nyolc hónapjában még 3,7 százalékos inflációtól. A visszafogott drágulásban szerepet játszik az, hogy sok autós szintet lépett, azaz kedvezőbb lett a bonus-malus besorolása. Emellett a biztosítók közötti verseny, valamint az autósok tudatossága is lényeges tényező ebből a szempontból.
A cascodíjak esetében már más a helyzet. A Netrisk adatai szerint január és szeptember vége között megkötött szerződések éves átlagdíja közel 172 ezer forint volt, ez pedig 20 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbi szintet.